Ranking walizek 2024

znajdź najlepszą walizkę na wyjazd

Wybór walizki nie opiera się wyłącznie na jej wymiarach i zewnętrznym wyglądzie. Jest szereg różnych aspektów, których obecność należy przeanalizować przed zakupem, aby wybrać najlepszą walizkę w pełni dopasowaną do posiadanych potrzeb. Dla osób, które poszukują gotowych rozwiązań przygotowaliśmy ranking walizek. W zestawieniu znajdują się modele z różnych półek cenowych, jednak łączy je funkcjonalność, wygoda w użytkowaniu jak i wytrzymałość. Ponadto, zaprezentowane modele spełniają oczekiwania niemalże każdego użytkownika, co doskonale potwierdzają opinie zamieszczone w sieci.

Dobre walizki – jak je rozpoznać? Jak wybrać?

Tylko wprawione oko profesjonalisty potrafi już po pierwszym spojrzeniu ocenić jakość i funkcjonalność walizki. Niestety, stojąc przed wyborem pierwszej walizki, często decyzja podejmowana jest w oparciu o nieistotne kwestie. Dodatkowo, oferta walizek ulega nieustannemu poszerzeniu, co znacząco komplikuje wybór. Należy pamiętać, że dobra walizka jest najlepszym i niezastąpionym towarzyszem każdej podróży. Równolegle przekłada się również na bezpieczeństwo zawartości.

Materiał wykonania walizki

Na rynku dominują walizki wykonane z ABS, poliwęglanu poliestru jak i nylonu. Dostępne są także twarde aluminiowe walizki. Jeżeli zależy nam na twardej walizce, jednak w mniejszym budżecie, to wybór powinien być dokonany pomiędzy modelami wykonanymi z ABS, poliwęglanu, polipropylenu czy włókna szklanego. Rewelacyjnie sprawdzają się podczas transportu, ponieważ nawet pod dużym naciskiem nie zmieniają swojego kształtu. Równolegle wykazują odporność na pęknięcia i uszkodzenia.

Zabezpieczenie walizki

Ochrona zawartości jest szczególnie ważna w trakcie podróży pociągiem lub przy oddawaniu walizek do luku bagażowego. W sprzedaży nadal dostępne są modele z kłódką i kluczykiem, jednak nie są one wygodne w użytkowaniu oraz utrudniają przeprowadzenie kontroli przez służby celne. Najlepiej sprawdza się system TSA, który może otworzyć osoba znająca kod i posiadająca master key. Master key to specjalny klucz dostępny wyłącznie dla celników. Ten system zabezpieczeń jest jako jedyny honorowany m.in. w Stanach Zjednoczonych czy Japonii.

Kółka i wyposażenie

Pierwsze modele walizek posiadały wyłącznie dwa kółka, czyli były ciągane w pozycji skośnej. Było to ułatwienie w przemieszczaniu, jednak nadal właściciel musiał utrzymać część ciężaru bagażu. Dodanie dodatkowej pary kółek zwiększyło komfort użytkowania. Cztery kółka zwiększają stabilność walizki, a tym samym właściciel jest odciążony. Poza ilością kółek w walizce należy spojrzeć na kwestię materiałów, których zostały wykonane. Plastikowe są mniej trwalsze i utrudniają przewożenie cięższego bagażu. Wzrasta także ryzyko uszkodzenia. Polecane są kółka kauczukowe na łożyskach. Na łatwość przemieszczania z walizką wpływ posiadają obrotowe kółka.

Wymiary bagażu podręcznego i rejestrowanego

W celu uniknięcia dodatkowych opłat warto przestrzegać zaleceń przewoźnika w odniesieniu do wymiarów i wagi bagażów. Warto zweryfikować dopuszczalne gabaryty, co umożliwi uniknięcie dodatkowych stresów przed podróżą.

LINIA LOTNICZA BAGAŻ PODRĘCZNY BAGAŻ REJESTROWANY
Wizzair 42 x 32 x 25 cm,                  brak limitu wagowego 149 x 119 x 171 cm, 32 kg
Ryanair 55 x 40 x 20 cm, 10 kg 81 x 119 x 119 cm, 20 kg
British Airways 56 x 45 x 25 cm, 23 kg 90 x 75 x 43 cm, 23 kg
Enter Air 55 x 40 x 20 cm, 5 kg 80 x 120 cm, 20 kg
easyJet 56 x 45 x 25 cm,                    brak limitu wagowego 158 cm, 23 kg
Lufthansa 55 x 40 x 23 cm, 8 kg 158 cm, 23 kg
Air France 55 x 35 x 25 cm, 12 kg 158 cm, 23 kg
KLM 55 x 25 x 35 cm, 12 kg 158 cm, 23 kg
LOT 55 x 40 x 23 cm, 8 kg 158 cm, 23 kg

Najważniejsze zasady pakowania walizki do samolotu

Przewoźnicy samolotowi dopuszczają posiadanie podczas lotu bagażu podręcznego, w którym znajdują się niezbędne przedmioty. Przed przystąpieniem do pakowania należy poznać zalecenia przewoźnika odnośnie wymiarów i wagi bagażu. W bagażu podręcznym należy umieścić najpotrzebniejsze i najcenniejsze rzeczy: biżuterię, pieniądze, dokumenty i urządzenia. Ubrania warto rolować i ciasno układać, co pozwala na zaoszczędzenie miejsca. Przedmioty, które mogą być kontrolowane na lotnisku powinny znajdować się na wierzchu, aby bez większych trudności je wyjąć.

W bagażu podręcznym obowiązują ograniczenia odnośnie przewożenia płynów. Kosmetyki powinny być w pojemnikach, które nie przekraczają 100 ml. Reguła nie odnosi się do pokarmu dla niemowląt i leków.

Z kolei bagaż rejestrowany, podlegający odprawie, umieszczany jest w luku. Z uwagi na ryzyko jego zgubienia nie należy umieszczać w nim cennych przedmiotów. Ponadto delikatne przedmioty powinny posiadać dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniem. Nie można umieszczać w tym bagażu substancji łatwopalnych, chemicznych i toksycznych jak i również materiałów wybuchowych. Jednocześnie zabronione jest przewożenie alkoholi powyżej 70%.