Duże walizki na kółkach

Duże walizki dobrze sprawdzą się zarówno podczas lotu samolotem jak i dalekich wycieczek wakacyjnych. Są pojemne, dzięki czemu nie musimy martwić się o zbyt dużą ilość bagażu. Zatem kiedy zdecydować się na wybór dużej walizki? Czym się kierować przy zakupie i jaka walizka będzie najlepsza?

Szykując się do wyjazdu musimy pamiętać o wielu, niezbędnych rzeczach. Trudno wyobrazić sobie komfortową podróż bez solidnej walizki. Zapewnia ona swobodę podróżnikom oraz stanowi najistotniejszy element ochrony naszego bagażu. Wybierając dużą walizkę warto więc przeanalizować kilka ważnych kwestii. Jakich? Przede wszystkim należy skupić się na jej parametrach oraz specyfice podróży. Zatem kiedy zdecydować się na zakup walizki w rozmiarze XXL? Jakie są wady oraz zalety takich modeli?

Kiedy wybrać dużą walizkę na wyjazd?

Rozmiar oraz pojemność walizki, która będzie służyć nam w czasie podróży zależy przede wszystkim od czasu oraz miejsca wyjazdu. Spontaniczne wycieczki czy wypady na weekend nie wymagają aż tak ogromnej ilości bagażu, zatem w takich przypadkach dobrze sprawdzą się małe walizki.

Natomiast długie podróże, liczące ponad dwa tygodnie, zazwyczaj wiążą się ze zdecydowanie większą liczbą najpotrzebniejszych rzeczy, które musimy zabrać ze sobą. I właśnie w takich sytuacjach warto sięgnąć po dużą walizkę, która umożliwi łatwe spakowanie bagażu oraz jego bezpieczne przetransportowanie. Zapewni zatem ochronę cennym przedmiotom, które mogłyby ulec uszkodzeniu np. w tracie lotu samolotem.

Najlepsze duże walizki – nasz ranking

Choć zakup walizki może wydawać się na pierwszą myśl dość prosty, zazwyczaj szybko przekonujemy się, że wcale tak nie jest. Tym bardziej, że obecni producenci oferują nam naprawdę szeroki wybór. Wobec tego na jaki model się zdecydować i który będzie najkorzystniejszy? Poniżej prezentujemy nasz ranking, aby ułatwić Ci zakup odpowiedniej walizki!

Jakie materiały stosuje się do produkcji dużych walizek?

Duże walizki najczęściej są spotykane w wersji twardej. Do ich produkcji wykorzystuje się zatem materiały i tworzywa odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Z czego najczęściej produkowane są duże walizki?

  • Poliwęglan (polikarbon) – jest materiałem twardym oraz elastycznym, dzięki czemu wykonane z niego walizki nie ulegają odkształceniom pod wpływem nacisku oraz są odporne na wszelkiego rodzaju wgniecenia oraz uszkodzenia. Ponadto poliwęglan jest bardzo lekki, co jest istotne dla komfortowego przemieszczania się w trakcie długiej podróży lub lotu z przesiadkami.
  • Polipropylen – walizki wykonane z tego materiału są twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak wykazują mniejszą wytrzymałość niż walizki wykonane z poliwęglanu. Walizki wyprodukowane z polipropylenu dobrze znoszą wysokie oraz niskie temperatury oraz są odporne na działanie wilgoci. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż często modele sporządzone z tego materiału są dość ciężkie, co może utrudniać swobodne przemieszczanie się.
  • Materiał ABS – jest twardym i dzięki temu jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji walizek. Nie jest jednak aż tak odporny na nacisk oraz uderzenia jak polikarbon czy polipropylen. Główną zaletą walizek wykonanych z ABS-u jest bez wątpienia fakt, iż są one znacznie tańsze niż ich odpowiedniki wykonane z innych tworzyw sztucznych.

Walizka XXL – na 2 czy 4 kółkach?

Walizka na dwóch kółkach to dobre rozwiązanie dla modeli w mniejszych rozmiarach. Natomiast cztery kółka sprawdzą się lepiej w przypadku dużych walizek. Zapewniają bowiem większą stabilność bagażom oraz umożliwiają swobodne manewrowanie. Są one dużo wygodniejsze i prostsze w prowadzeniu, co jest szczególnie istotne w przypadku posiadania więcej niż jednego bagażu. Walizki na czterech kołach gwarantują także większą równowagę, dzięki czemu ograniczają ryzyko przewrócenia się bagażu.

Modele na czterech kołach dobrze sprawdzą się na gładkich powierzchniach, jednak mogą sprawić trudność podczas przemieszczania się na nierównych i niejednolitych terenach. Jeżeli zatem, w trakcie naszej podróży konieczne będzie przemieszczenie się po wymagających gruntach, warto zainwestować w walizkę z solidnymi oraz dużymi kołami, które są bardziej odporne na uszkodzenia oraz trwalsze.

Wady i zalety walizek XXL

Do głównych zalet walizek w rozmiarze XXL zalicza się przede wszystkim ich pojemność. Są one w stanie pomieścić zdecydowanie większą ilość bagażu niż ich mniejsze odpowiedniczki. Dzięki temu nie musimy się martwić o upychanie bagażu i trudne zamykanie walizki wypełnionej po same brzegi. Ponadto duże modele najczęściej są wykonywane z twardych materiałów, dzięki czemu są odporne na uszkodzeni, odgniecenia, wilgoć oraz działanie wysokich lub niskich temperatur.

Wśród głównych wad dużych walizek należy wymienić przede wszystkim trudności w przemieszczaniu. Znacznie łatwiej jest bowiem poruszać się z małymi walizkami, które zazwyczaj są bardziej zwrotne i, co naturalne, zajmują mniej miejsca. Duże walizki, szczególnie te na dwóch kółkach, w których ładunek został nierównomiernie zapakowany mogą dodatkowo przechylać się i potęgować problemy z przemieszczaniem się. Kolejnym minusem jest także fakt, iż nie sprawdzą się one jako bagaż podręczny podczas podróży samolotem.

Podsumowanie

Duże walizki stanowią dobrą opcję dla osób wybierających się na dłuższy wyjazd. Zatem dobrze sprawdzą się podczas podróży samolotem, pociągiem lub wyjazdów na wakacje. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na najistotniejsze parametry tj.: rozmiar, pojemność, liczbę komór i kieszeni oraz materiał z jakiego zostały wykonane. Ponadto dobrze jest również przeanalizować inne aspekty np.: ogólną prezentację walizki, obecność uchwytów oraz wysuwanej rączki, obecność zamka TSA itp.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

  1. Z jakich materiałów są najczęściej zrobione duże walizki?

    Duże walizki najczęściej zrobione są z materiałów twardych. Są one wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe. Zazwyczaj do ich produkcji wykorzystuje się poliwęglan, polipropylen lub ABS. 

  2. Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając walizkę XXL?

    Wybierając walizkę XXL należy skupić się przede wszystkim na jej parametrach. Warto wziąć zatem pod uwagę pojemność walizki oraz materiał z jakiego została wykonana. Ponadto istotna jest także jej funkcjonalność oraz swoboda w użytkowaniu.