Kostki lodu - jak wybrać lodówkę turystyczną?
Walizki24 » Najlepsze lodówki turystyczne – Ranking 2022

Najlepsze lodówki turystyczne – Ranking 2022

Lodówka turystyczna stanowi nieoceniony przedmiot w trakcie podróży samochodowych i innych wypraw. Umożliwiają zachowanie świeżości jedzenia i napojów, szczególnie w okresie letnim, kiedy panują wysokie temperatury. Lodówki turystyczne występują w wielu odmianach. Pomiędzy sobą różnią się budową i parametrami technicznymi. Przedstawiamy jak wybrać najlepszą lodówkę turystyczną, która w pełni będzie odpowiadała posiadanym potrzebom.

Lodówki turystyczne – ranking

Przedstawione przez poniższy ranking lodówki turystyczne stanowią starannie wyselekcjonowane, najlepsze modele lodówek turystycznych. Wybrane zostały wyłącznie niezawodne i funkcjonalne urządzenia, które pochodzą od renomowanych producentów. Są one polecane przez użytkowników. Świadczą o tym liczne rekomendacje. Przygotowane zestawienie ułatwia podjęcie decyzji i oszczędza ogromną ilość czasu przeznaczonego na poszukiwania.

Jak działa lodówka turystyczna? Komu przyda się taka lodówka?

Lodówki turystyczne mają zapewnić chłodzenie przechowywanych w nich produktów. Na rynku występują różne rodzaje tych urządzeń, a poszczególne zaszeregowanie jest zależne od sposobu działania. W konsekwencji można wyróżnić:

 • lodówki turystyczne na wkłady – najprostsze i najtańsze urządzenia, które nie mają dodatkowego zasilania. Chłodzenie zapewniają wkłady chłodzące, które umożliwiają utrzymanie niskiej temperatury. Kluczowe jest regularne wymienianie wkładów. Zazwyczaj wystarcza on na 10-12 godzin. Sprawdzają się w przypadku krótkich wyjazdów.
 • lodówki turystyczne gazowe – droższe i wydajniejsze modele. Wykorzystują cyrkulację amoniaku. Rekomendowane są dla osób, które wyjeżdżają na kilkudniowe wycieczki.
 • lodówki turystyczne na prąd – najczęściej spotykane urządzenia. Mogą być zasilane sieciowo przy pomocy gniazdka elektrycznego lub ładowarki sieciowej. Mechanizm chłodzenia uaktywnia się po podłączeniu do źródła zasilania. Umożliwiają utrzymanie temperatury na wyznaczonym poziomie, tak jak chłodziarki wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Zaawansowane technologicznie modele mają możliwość podgrzewania, co pozwala utrzymać temperaturę ciepłych potraw i napojów.

Lodówka turystyczna to świetna inwestycja dla osób, które lubią lub muszą często wyjeżdżać. Pozwala na zmniejszenie ponoszonych wydatków podczas wyjazdu. W konsekwencji można za to skorzystać z innych atrakcji lub nadmiernie nie nadwyrężyć budżetu. Te rozwiązanie znajduje zastosowanie zarówno w krótszych jak i w dłuższych podróżach. Także na biwakach. Dodatkowo posiadacze lodówek turystycznych wykorzystują je do zabezpieczenia codziennych zakupów przed wysokimi temperaturami na zewnątrz. Lodówkę turystyczną można wykorzystać także do przechowania zawartości lodówki lub zamrażarki w trakcie okresowego czyszczenia urządzenia.

Lodówka turystyczna elektryczna, czy lodówka turystyczna na prąd – jaką wybrać?

Rozwój branży sprawia, że stosowane są różne techniki chłodzenia w lodówkach turystycznych. Lodówki turystyczne mogą działać w oparciu o technologię absorpcyjną, która wykorzystuje amoniak. Posiada niezależny system chłodzenia na gaz jak i może być zasilana poprzez 12 lub 230 V. Pracują bardzo cicho, jednak nie są wydajne przy wysokich temperaturach otoczenia.

Lodówki turystyczne, w których stosowana jest technologia termoelektryczna, mogą być zasilane za pomocą 12, 24 lub 230 V. Ich działanie nie jest zaburzone przez przechyły pojazdu, a dodatkowo są lekkie i tanie.

Z kolei lodówki, wykorzystujące technologię sprężarkową, pracują za pomocą czynnika chłodniczego, który przechodzi ze stanu ciekłego w gazowy. Jakość ich chłodzenia jest niezależna od temperatury otoczenia. Na ich pracę nie wpływa przechył pojazdu. Niektóre modele wykorzystują do zasilania nawet energię słoneczną. Umożliwiają kontrolowanie stanu akumulatora. Ich cena jest adekwatna do oferowanych możliwości.

Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę wybierając lodówkę turystyczną?

Wybierając lodówkę turystyczna należy zwrócić uwagę na parametry sprzętu. Przede wszystkim urządzenie powinno posiadać pojemność dopasowaną do potrzeb użytkownika. Najczęściej spotykane są modele z pojemnością oscylującą w okolicach 5 litrów, jednak dostępne są modele, które mogą pomieścić aż 95 litrów. Dla kilkuosobowej rodziny najlepiej sprawdzą się modele większe niż 10 litrów pojemności.

Istotna jest także oczekiwana temperatura chłodzenia. Najmniejsze wymogi spełni lodówka z wkładem chłodzącym, jednak dla osób bardziej wymagających dedykowane są sprzęty z bardziej zaawansowaną technologią.

Podczas użytkowania sprzętu istotna jest także budowa. Warto sprawdzić, czy lodówka turystyczna posiada specjalne systemy izolacyjne, a także czy obudowa posiada odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Wygodne w stosowaniu są modele posiadające kółka lub pasek na ramię.

Podsumowanie

 1. Lodówka turystyczna posiada główne zastosowanie podczas wyjazdu. Dodatkowo może być stosowana do przewożenia zakupów w sezonie letnim.
 2. Lodówka turystyczna może chłodzić przy wykorzystaniu wkładów chłodzących, gazu albo prądu.
 3. W zależności od rodzaju, lodówka turystyczna może utrzymywać niską temperaturę do kilku godzin lub kilku dni. Modele elektryczne działają przy podłączeniu do źródła zasilania.
 4. Najtańsze są lodówki turystyczne, które wykorzystują wkłady chłodzące.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Czy warto kupić lodówkę turystyczną?

  Coraz więcej osób decyduje się na zakup lodówki turystycznej ze względu na funkcjonalność i uniwersalność zastosowania. Sprzęt nie zajmuje dużo miejsca, a sprawdza się w trakcie niemalże każdego wyjazdu i podczas letnich zakupów spożywczych. Najprostszym i najtańszym wyborem może być lodówka z wkładami chłodzącymi.

 2. Jak długo trzymają wkłady w lodówce turystycznej?

  Na rynku występują różne rodzaje wkładów, które posiadają różną długość utrzymywania niskiej temperatury. Najtańsze wytrzymują raptem kilka godzin, jednak te najlepsze potrafią utrzymać temperaturę przez nawet 12 godzin. Wydłużenie tego czasu jest możliwe poprzez włożenie jednego lub dwóch dodatkowych wkładów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments