Małe walizki na kółkach

Podróż choć często jest motywowana wypoczynkiem, to paradoksalnie potrafi zmęczyć, szczególnie podczas przemieszczania się. Warto zadbać o utrzymanie komfortu na należytym poziomie. Niekwestionowanie, ogromne przełożenie na to posiada rodzaj wybranego bagażu. Mała walizka, która może towarzyszyć podczas lotu powinna być wygodna w użytkowaniu. Wbrew pozorom wybór odpowiedniego modelu nie jest najprostszym zadaniem. Istnieje cały szereg czynników, na które należy zwrócić uwagę, aby była ona w pełni dopasowana do posiadanych potrzeb. Przedstawiamy, czym kierować się podczas zakupu małej walizki na kółkach. Ponadto prezentujemy ranking małych walizek, które sprawdzają się niemalże każdym wypadku.

Najlepsze małe walizki – nasz ranking

Stworzony ranking małych walizek przedstawia modele, które cieszą się największym powodzeniem wśród podróżujących, a jednocześnie spełniają wszystkie kluczowe wymagania użytkowników. W rezultacie posiadają cały szereg pozytywnych opinii. Są one wygodne w użytkowaniu, a także pojemne. Tworzone są w oparciu o cechy, które doceniają podróżnicy. Zarówno okazjonalni jak i „nałogowi”. Lista proponowanych modeli przedstawia walizki na każdą kieszeń. Każdy może wybrać jakościowy produkt, nawet dysponując mniejszym budżetem.

Kiedy małe walizki są dobrym wyborem na wyjazd?

Małe walizki bywają określane jako kabinowe, ponieważ wiele linii lotniczych dopuszcza ich posiadanie w ramach zakupionego biletu samolotowego. W konsekwencji można zrezygnować z posiadania dużego bagażu, za który trzeba dopłacać. Wybór właściwej walizki, która jest lekka i pojemna umożliwia zaoszczędzenie sporej kwoty przy każdym locie.

Na co zwrócić uwagę wybierają walizkę na bagaż podręczny?

Kluczowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru bagażu podręcznego jest obecność kółek. Często bywają niedocenione, jednak posiadają istotne przełożenie na komfort podróży zarówno na lotnisku jak i poza nim. Modele dostępne w sprzedaży mogą posiadać jedną lub dwie pary kółek. Ilość par nie jest czynnikiem wpływającym na płynność poruszania. Ważny jest materiał, z którego zostały wykonane. Najczęściej można spotkać kółka wykonane z plastiku bądź kauczuku, jednak to kauczuk lepiej sprawdza się w użytkowaniu. Równolegle należy zwróci uwagę, czy kółka posiadają zdolność obrotu o 360 stopni.

Wybierając walizkę na bagaż podręczny warto zasugerować się również obecnością uchwytów. Dobrze, jeżeli są zastosowane dwa rodzaje. Pierwszy umożliwiający podniesienie jej z ziemi, a drugi powinien posiadać postać teleskopowej rączki umożliwiającej ciągnięcie bagażu za sobą.

Przy zakupie należy uwzględnić materiał wykonania, który bezpośrednio rzutuje na lekkość i wytrzymałość. Stosowane obecnie materiały sprawiają, że bagaż jest coraz bardziej praktyczny w użytkowaniu. Najczęściej do produkcji walizek stosuje się:

 • poliwęglan – jest elastyczny, dlatego nawet po odkształceniu posiada zdolność powrotu do poprzedniej formy. Jest lekki i odporny. Wykorzystywany także do produkcji walizek dziecięcych.
 • polipropylen – charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, pęknięcia lub wgniecenia. Jest to najczęstszy wybór osób podróżujących samolotami.
 • ABS (kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy – posiada mniejszą elastyczność, jednak jest bardziej twardy i wytrzymalszy. Cena walizek wyprodukowanych z ABS jest mniejsza w odniesieniu do powyższych materiałów, jednak za to posiada mniejszą odporność na działanie czynników zewnętrznych.

Przy zakupie walizki należy zwrócić uwagę na kwestię zaprojektowania przestrzeni wewnątrz walizki. Dawniej były wyłącznie duże komory do rozłożenia ubrań. Obecnie we wnętrzu znajduje się dużo kieszeni, które umożliwiają praktyczne rozłożenie przedmiotów. Dodatkowo stosuje się siatki i pasy, które zabezpieczają bagaż.

W rzeczywistości wybór bagażu podręcznego nie jest skomplikowany i opisane warunki spełnia ogromna część rynku. Ważne jest, aby był on wykonany z dobrej jakości materiałów, aby podczas podróży uniknąć sytuacji, że bagaż uległ uszkodzeniu i dalsze użytkowanie jest nie tylko nie wygodne ale wręcz niemożliwe, co może się zdarzyć w przypadku marek oferujących walizki w mocno zaniżonych cenach.

Walizki kabinowy – wymiary

Linie lotnicze zazwyczaj posługują się maksymalnymi wymiarami walizek podróżnych. Jednak każda z nich posiada własne. Nawet kilkucentymetrowa różnica w bagażu może oznaczać konieczność uiszczenia dopłaty dodatkowej, dlatego przed wylotem należy upewnić się, że posiadana walizka spełnia wymogi posiadane przez firmę przewozową.

Wymiary walizek kabinowych dla poszczególnych firm kształtują się następująco:

 • Ryanair – 55x40x20 – tania linia lotnicza umożliwia wniesienie walizki kabinowej o najmniejszych wymiarach. Równolegle waga bagażu nie może przekraczać 10 kg. Z powodzeniem można wybrać bagaż spełniający te warunki, który będzie także pakowny.
 • WizzAir / LOT / Lufthansa – 55x40x23 – te trzy popularne linie lotnicze posiadają jednakowe wymaganie odnośnie wymiarów walizki kabinowej. Pojawiają się jednak różnice odnośnie wagi. LOT i Lufthansa przewidują, że masa walizki musi wynosić 8 kg. W klasie biznesowej LOT zyskuje się dodatkowy kilogram. Z kolei w  WizzAir możliwe jest posiadanie walizki kabinowej o masie 10 kg.
 • easyJET Air France – 55x40x25 – podróżni korzystające z tej marki mogą posiadać największy bagaż. Równolegle nie przewiduje limitu wagowego, co znacząco wpływa na atrakcyjność oferty.

Podsumowanie

 1. Małe walizki na kółkach są bardzo praktyczne w użytkowaniu i z powodzeniem mogą być wystarczające na kilkudniowy wypad.
 2. Najmniejsze wymiary walizki kabinowej posiada Ryanair i wynoszą one 55x40x20. Przed podróżą warto upewnić się, że firma nie zmieniła posiadanej polityki.
 3. Podczas wyboru małej walizki należy sugerować się materiałem, z którego została wykonana, wewnętrznym zagospodarowaniem przestrzeni, obecnością dwóch rodzajów uchwytów, posiadaniem kółek obracających się o 360 stopni.
 4. Idealna walizka kabinowa powinna być zarówno pojemna, wytrzymała i lekka.
 5. Walizki kabinowe dostępne w sprzedaży najczęściej wykonane są z poliwęglanu, polipropylenu, ABS. Polipropylen jest najczęściej dedykowany dla podróżujących samolotami.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Dlaczego warto wybrać małą walizkę na wyjazd?

  Mała walizka może być bardzo praktyczna w użytkowaniu, jeżeli posiada odpowiednio zagospodarowaną przestrzeń. Dodatkowo chroni przed pakowaniem zupełnie niepotrzebnych przedmiotów. Wystarczy odpowiednio zaplanować, co może się przydać w trakcie podróży, a podczas kilkudniowego wypadu można sporo zaoszczędzić. Ponadto oszczędza się czas i pieniądze rezygnując z nadawania bagażu w luku bagażowym.

 2. Jakie wymiary mają najpopularniejsze walizki kabinowe?

  Osoby, które chcą zakupić walizkę kabinową, która będzie spełniała aktualne wymagania wszystkich przewoźników samolotowych powinny sugerować się wymogami Ryanair. Obecnie dopuszczają posiadanie walizki kabinowej o wymiarze: 55x40x20. Szczególnie istotna jest ostatnia wartość, ponieważ jest ona zmienna w przypadku pozostałych firm.