Plecak turystyczny - jak wybrać najlepszy?
Walizki24 » Najlepsze plecaki turystyczne – Ranking 2022

Najlepsze plecaki turystyczne – Ranking 2022

Plecaki turystyczne posiadają charakterystyczną budowę. Złożone są z komory, komina, klapy, troczków i systemu nośnego. Wiele dostępnych w sprzedaży modeli posiada te aspekty, jednak sama ich obecność często nie jest wystarczająca. Od plecaka turystycznego przede wszystkim wymagana jest niezawodność, która jest odzwierciedleniem sposobu i jakości wykonania. Niepozorne różnice mogą posiadać ogromne przełożenie na funkcjonalność i komfort użytkowania. Przedstawiamy jak wybrać najlepszy plecak turystyczny.

Ranking plecaków turystycznych 2022

Plecaki turystyczne są niezbędne w wyposażeniu każdego podróżnika, piechury czy turysty. Odpowiednio spakowany i wyposażony jest niezbędny. Plecaki turystyczne znajdują się w ofercie wielu firm, co komplikuje podjęcie ostatecznej decyzji. Istnieje kilka aspektów, na które jednocześnie należy zwrócić uwagę, aby dobrać najlepszy plecak turystyczny, który w pełni zaspokoi posiadane potrzeby. W sprzedaży dostępne są modele, które potrafią łączyć funkcjonalne i wygodę użytkowania. Zostały one przedstawione przez dołączony ranking plecaków turystycznych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie plecaka turystycznego?

W pierwszej kolejności podczas wyboru plecaka turystycznego należy kierować się jego pojemnością, która musi odpowiadać długości wędrówek. W przypadku wypadów na jednodniowe wycieczki należy wybierać modele, których pojemność wynosi ok. 35 litrów. Jego konstrukcja powinna być lekka, często nie posiadają rozbudowanych systemów nośnych. Posiadają cienkie paski i komfortowe szelki. Na kilkudniowe wyprawy sprawdza się plecak o pojemności 40-50 litrów z dodatkowymi pasami biodrowymi i siatką dystansującą. Z kolei na długie wyprawy w górach polecany jest model z szerokimi pasami biodrowymi, które odciążają ramiona. W takich plecakach wystarczająca może być pojemność wynosząca 50 litrów, jednak powinien posiadać komin, który umożliwia zabranie większej ilości ekwipunku. Osoby planujące wspinaczkę powinny zakupić specjalny plecak wspinaczkowy, który wykonany jest z najmocniejszych materiałów i posiada zwartą konstrukcję.

Plecak ma ułatwiać przemieszczanie, dlatego ważne jest to jaki jest zastosowany system nośny. Mniejsze plecaki często nie posiadają regulacji. Ich szelki są zespolone z plecakiem, co pozwala tylko zmieniać ich długość. Z kolei duże modele można regulować w opcji góra-dół. Wówczas łatwiej jest dopasować plecak do sylwetki i wzrostu. Odczuwalny jest większy komfort użytkowania. System nośny jest bardzo dobrą inwestycją, dlatego na jego jakości nie można oszczędzać.

W większych plecak niezbędny jest pas biodrowy, który przenosi ciężar z ramion na biodra. W ten sposób odciążany jest kręgosłup i można z powodzeniem wydłużyć pokonywany dystans. Pas biodrowy musi być solidny, szeroki i niezbyt twardy.

Dobre plecaki posiadają specjalny system wentylacyjny tzw. dystans. Wyprofilowany stelaż uniemożliwia przyleganie o pleców. Z ciałem styka się wyłącznie siatka, która pozwala na swobodny przepływ powietrza i odparowywanie potu. W przypadku większych modeli zamiast siatki stosuje się gąbki, które wymuszają cyrkulację powietrza.

Podczas wyboru plecaka turystycznego warto zwrócić uwagę na detale. Bardzo ważne jest to, jakie zastosowano w nim zamki. Muszą być bardzo dobrej jakości. Renomowani producenci stosują rozwiązania marki YKK, które są niezawodne. Równolegle kluczowa jest obecność troków, które służą do przypinania specjalistycznego sprzętu, a także pozwalają zmniejszyć w razie potrzeby jego wymiary.

W średnich i dużych modelach funkcjonalna jest obecność komina. W małych jest on zbędny. Większy komin powinien występować w towarzystwie regulowanej klapy, aby łatwo było ją naciągnąć przy zapakowanym plecaku. Zaletą są kieszenie występujące w kominie.

Jaki materiał plecaka turystycznego jest najlepszy?

Materiał, z którego został wykonany plecak turystyczny odpowiada w głównej mierze za jego funkcjonalność. Najczęściej stosowany jest nylon lub poliester. Modele wykonane z nylony są droższe, jednak także są bardziej wytrzymałe na ewentualne uszkodzenia. Polecane są na górskie wycieczki. Osoby, które okazjonalnie wykorzystują plecak turystyczny mogą wybrać tańsze rozwiązanie, czyli model wykonany z poliestru.

Jaki plecak turystyczny wybrać w góry?

Na jednodniową wycieczkę w góry w zupełności będzie wystarczający prosty plecak turystyczny, którego pojemność będzie wynosiła ok. 30 litrów. Istotne jest, aby pomieścił potrzebną dodatkową odzież, a także przygotowaną żywność i wodę. W przypadku dłuższego wypadu wybór plecaka jest o wiele ważniejszy. Powinien posiadać solidny stelaż, szersze pasy, komin i regulowaną klapę. Sam pas biodrowy może zmniejszyć odczuwalność ciężaru aż o 70%. Ważna jest również możliwość organizacji bagażu, która ułatwia odnalezienie potrzebnych przedmiotów. Plecak zabierany w góry powinien być wodoszczelny. Ewentualnie można dokupić specjalny pokrowiec przeciwdeszczowy.

Podsumowanie

 1. Wybór plecaka turystycznego powinien być podyktowany częstotliwością i długością jednorazowego użytkowania.
 2. Dostępne w sprzedaży modele posiadają małe, średnie i duże wymiary. Ponadto wyróżnia się także plecaki wspinaczkowe.
 3. Na jednodniowy wypad rewelacyjnie sprawdza się mały plecak. Na dłuższy wyjazd warto zabrać plecak o średnich lub dużych wymiarach.
 4. Osoby często wędrujące po górach powinny zainwestować w plecak dobrej jakości, aby uniknąć jego niespodziewanej awarii.
 5. Wybór dobrego plecaka sprawia, że ciężar bagażu jest mniej odczuwalny, co pozwala na ochronę kręgosłupa.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie są najbardziej popularne pojemności plecaków?

  Najczęściej spotykane są plecaki turystyczne, których pojemność wynosi ok. 30 litrów. Plecak z pojemnością 20-30 litrów sprawdza się podczas krótkiej wycieczki. Z kolei na jednodniową górską wycieczkę sprawdzi się plecak o pojemności 30-35 litrów, który pomieści dodatkową kurtkę, a także jedzenie i picie. Modele o pojemności 40-50 litrów polecane są na kilkudniową wycieczkę w górach z noclegiem w schronisku.

 2. Jaką pojemność powinien mieć plecak turystyczny?

  Pojemność plecaka należy dostosować do potencjalnego wykorzystania jak i potrzeb. Najwięcej modeli posiada pojemność wynoszącą ok. 30 litrów. Sprawdzają się one w przypadku jednodniowego wyjazdu.

 3. Jak dopasować pod siebie plecak turystyczny?

  Plecak turystyczny powinien być w pełni dopasowany do potrzeb. W pierwszej kolejności warto przeanalizować jak częste i długie są wycieczki. W przypadku jednodniowych, sporadycznych wypadów sprawdzają się modele z poliestru o pojemności ok. 30 litrów. Z kolei miłośnicy pieszych wycieczek powinny zakupić plecak o pojemności ok. 40 litrów wyposażony w systemy odciążające kręgosłup.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments